G V A T E M A L ASolola, GVATEMALA


1998.10.06

Antigua, GVATEMALA

1998.10.08

Gvatemala, GVATEMALA

1998.10.13


   
ATGAL


Solola, GVATEMALA

Gauta 1998.10.06


Spalio 4 d., 60 žygio diena, pervažiavimas Tuxtla Gutierrez - Ciudad Cuauhtemoc (Meksikos-Gvatemalos siena), nuvažiuota 254 km, temperatūra (9:27) +29C.

Prie sienos įstrigome: sekmadienį nebeveikė įstaiga, panaikinanti leidimą laikinai įvežti į Meksiką automobilį.Spalio 5 d.
, 61 žygio diena, pervažiavimas Ciudad Cuauhtemoc  - Huehuetenango, 85 km, temperatūra (8:45) +31C.

Iš pat ryto, betvarkant dokumentus įvažiavimui į Gvatemalą, dingo automobilio leidimas. Kad galėtume išvykti iš Meksikos, turėjome gauti Teisingumo ministerijos įstaigoje dingimą (pametimą, vagystę) patvirtinantį dokumentą. Mes su Flor turėjome grižti į Comitan miestą už 80 km ir ten sugaišome visą dieną. Šiaip taip pavyko gauti reikiamą raštą su antspaudu, ir galų gale, jau sutemus pavyko ištrukti į Gvatemalą. Iki Sololos, kur mūsų laukia draugai, jau nebespėjome.Spalio 6 d.
, 62 žygio diena, pervažiavimas Huehuetenango - Solola, 85 km, temperatūra (8:53) +18C. Viso nuvažiuota dviračiais 3730 km, su pervažiavimais 7285 km.

Oliveris, Giunteris ir Ahmetas viešbutyje. Ir Manuelis atvyko iš Mechiko. Dabar mūsų vienuolika: 4 lietuviai, 3 meksikiečiai, 2 vokiečiai, 1 turkas ir 1 lenkas. Kol kas dar nesusitikome, vakare apsvarstysime tolimesnį planą.

Sigitas


Antigua, GVATEMALA

Gauta 1998.10.08


Šį vakarą esame Antigua, Gvatemaloje. Nuo pat sienos kirtimo pasijutome visiškai kitaip - labai daug improvizuojame, priešingai negu Meksikoje. Šiandien, po Pueblos, Meksikoje, buvo pirmoji sunki važiavimo diena - 115 km kalningoje Gvatemaloje.

Klimatas

Didesnę pusę teritorijos sudaro 1-3 kilometrų kalnai. Žemiau 1500 metrų paprastai nenusileidžiame. Naktį viešbutyje tenka miegoti su storu, šiltu megztiniu ir Peter'io kojinėmis, nes mano kojos visąlaik šąla. Temperatūra naktį - 12-14 laipsnių šilumos, dieną - apie 20.

Kiekvienas turi būti pasiruošęs Gvatemališkam orui šiuo metu laiku. Spalį čia lietaus sezonas, tačiau oras kinta kaip ir gimtojoje Lietuvoje. Šiandien taip pasiilgau namų, kad visą dieną lyginau Gvatemalą su gimtine ir radau daugybę panašumų. Pasidarė lengviau.

Taigi lietaus sezonas man nėra joks stebuklas, Lietuvoje lyja beveik 8 mėnesius. Kartais nenustoja 2-3 dienas, galėtume sumušti bet kokius Gvatemalos lietaus rekordus! Čia palyja 10 minučių, tada debesys išsisklaido ir vėl jautiesi laimingas, galėdamas išsidžiovinti, kol važiuoji nuo kalno.

Vulkanas Atitlano ežere, GvatemalaŽmonės sako, kad žemumose vidutinė metinė temperatūra - 27-30 laipsniu Celsijaus. Mes to nepatyrėme, bet galiu pasakyti, kad vietiniams nelabai rūpi jų oro permainos. Jie dėvi namuose megztus vilnonius gražiai papuoštus drabužius. Jie vienodi ir žiemą, ir vasarą. Čiabuvių namai labai paprasti - dažniausiai mediniai, geriausiu atveju - plytiniai.

Vulkanas Atitlano ežere, GvatemalaPietinėje Gvatemaloje yra 40-60 km aktyvi vulkaninė zona. Atvykdami į Sololą, kuri yra šalia Atitlano ežero, nusprendėme atsipūsti ir kitą dieną nuplaukėme valtele į Santiago kaimą, pralįsdami pro du milžinus: Tolimano (3158 m) ir San Pedro (2995 m) ugnikalnius. Iš viso Gvatemaloje yra 30 veikiančių ugnikalnių ir nebūna metų be žemės drebėjimų. Aktyvioji zona prasideda Vašingtono valstijoje (JAV). Ir JAV, ir čia stovi Cunamio ženklai, juose - evakuacijos keliai į kalnus. San Franciske yra speciali telefono paslauga - pranešanti apie tą dieną užregistruotus žemės drebėjimus. Čia nepavyko pamatyti nieko kito tik ramų ugnikalnį ežero viduryje.

Žmonės

Kavos pupelės, GvatemalaLabai drovūs ir darbštūs. Gvatemaliečiai, priešingai nei vietiniai meksikiečiai, padarytų bet ką, kad gautų darbo arba pinigų. Prie sienos mes praleidome visą dieną. Dingo automobilio techninis pasas, tad mums teko važiuoti į artimiausią kaimą 80 km, kad gautume kitą. Pastebėjau kelis dalykus. Mergaites, GvatemalaVakarop pastebėjau žemą tamsiaodį gvatemalietį, kuris paprastai apsirengęs, keliavo į Meksiką rinkti kavos. Meksikiečiai tingi dirbti šį darbą, jie mieliau perparduoda rankų dirbinius, pagamintus Gvatemaloje. Vėliau pamačiau vaikus ir paauglius, skuodžiančius per sieną, kaip mažos nematomos skruzdėlės, ir tempiančius ant kupros pilnas dėžes Pepsi'o arba bulvių traškučių. Jei paėmi daugiau nei leidžiama, tenka mokėti mokesčius, taigi mažosios skruzdėlytės padeda uždirbti "juodus pinigus".

Moters portretasMoterys čia dirba tris darbus: prižiūri vaikus - nešioja juos ant nugarų ir maitina krūtimi, gamina maistą ir rankų dirbinius arba drabužius. Kai kurioms iš jų žavėjosi manimi ir Flor, važiuojančiomis dviračiais, kitos juokėsi iš keisto ir neįprasto fenomeno. Sololoje sutikau amerikietį, kuris čia prižiūri vandens tiekimo darbus. Pasak jo, Gvatemala Tarptautiniame Moterų Kongrese, vykusiame prieš trejus metus Kinijoje, buvo vienintelė šalis, neturėjusi savo atstovų! Kodėl? Jų neišleido vyrai!

Valtietis laukuose, AntiguaŠiandien buvau nustebinta stačiose kalvose dirbančių žmonių - jie šalina augalus nuo kelių, naudodami plačius peilius arba dirba laukuose, rinkdami kukurūzus, pagrindinį maisto šaltinį. Žmonės išnaudoja bet kurį lygesnį laukelį, bet kurį derlingesnį ir daugiau dirvožemio turintį žemės gabalėlį, kurį apsodina bulvėmis, pupelėmis, brokoliais, kopūstais, morkomis ir runkeliais. Jie netgi sodina lipančias pupeles tarp kukurūzų, po kukurūzų derliaus nuėmimo, lieka stagarai - puiki atrama pupelėms.

Antigua turgus, GvatemalaTuristų lankomose vietose, būtent Panajachel, (vietinių vadinamame Gringotenango - vieta, kurią lanko amerikiečiai: visi užsieniečiai jiems - amerikiečiai), Antigua ir Chichicastenango turguose vietiniai siūlo didžiausią galybę suvenyrų. Paprastai turgus čia vyksta dvi dienas per savaitę - ketvirtadienį ir sekmadienį. Jau išvakarėse prekeiviai atvyksta į miesta, kad pasistatytų prekystalius. Daiktai, kurie čia siūlomi, daugiausia yra skirti turistams - šortai, skrybėlės, europietiški marškiniai - vietiniai tokių drabužių nedėvi. Po pusvalandžio žiūrėjimo, raštai ir spalvos pradeda mirgėti.

Keliai

Kartu ir tinkami važiavimui dviračiais, ir nelabai. Jei būtų tik tai, būtų pakenčiama. Tačiau vienas dalykas baisiai nervina - tai vietinės "važiavimo taisyklės". Kai kurie vairuotojai draugiški, bet dauguma bando pavyti ir aplenkti, stumdami į šoną ir beveik kliudydami. Neverta jau minėti dvokiančio juodo debesies išmetamų dujų, kurias jie paleidžia tiesiai į veidą.

Pinigai

Kvetsaliai (quetsali). Vienas JAV doleris - 6 kvetsaliai. Gvatemala - brangi šalis. Žmonės prašo pinigų visur, net ir už nufotografavimą ar vandenį, visiškai kitaip nei Meksikoje, kur užtekdavo tik paprašyti. Pašto ženklas - 4 kv., naktis pigiame viešbutyje - 20 kv., išryškinti juostelę - 10 kv. Norint nupiešti visą  vietinių paveikslą, reikia pridurti, kad 80% žemųs priklauso turtingiems ispanų kilmės gyventojams, o vietiniai bando užsidirbti prašydami pinigų už viską, ką tik įmanoma parduoti. Turėti gabalėlį žemės, vadinasi gyventi. Tačiau čia privačios nuosavybės sąvoka neegzistuoja. Jei tik žemė tinkama žemdirbystei, dirbama, kad šeima išsimaitintų. Vienai šeimai maistui kasdien reikia 20 kvestsalių.

Ir pabaigai šiek tiek apie Antigua

Antigua katedra, GvatemalaMiestas įkurtas 1543 m., bet buvo nugriautas 3 kartus. Išsiveržus Akva ugnikalniui, sostinė buvo perkelta į dabartinę vietą. Po 1773 m. žemės drebėjimo, Antigua buvo perkelta į Gvatemalos miestą. Šiuo metu miestas yra nacionalinis paminklas ir yra saugomas UNESCO.


Po sunkios ir alkanos dienos atvykusi čia, gerai pavalgiau, galbūt todėl taip ilgai tęsiu šį laišką.

Lauke smarkiai lyja. Ramu.
Sigitas ir Edvardas miega.

Iki,
Goda


Gvatemala, GVATEMALA

Gauta 1998.10.13


Grupė keičiasi kiekvienoje šalyje. JAV būvome susikurę savo klimatą: dalinomės virimo, indų plovimo, automobilio vairavimo, maisto pirkimo bei skalbimo pareigas. Miegojome palapinėse, dieną važiuodavome atskirai, vakare susitikdavome.

Meksikoje vadovavo Flor. Jokių nukrypimų nuo nustatytos programos. Mus lydėjo policija, nebuvo laiko nueiti į tualeta ar padaryti nuotrauką. Atvažiavus į miestą, spaudos konferencijos, daugybė klausimų, daugybė žmonių. Po to viešbutis, dušas, vakarienė ir miegas, nei laiko, nei jėgų kam nors daugiau.

Gvatemala - visiška improvizacija, niekad nežinome, kur apsistosime, kaip toli nuvažiuosime, kur susitiksime ar su kuo bendrausim. Galų gale tapome draugiškesni, mylime ir džiaugiamės vienas kitu, nieko nereikalaujame būti tobulais.

Šiuo metu Edvardas guli ligoninėje, Gvatemaloje. Jam buvo atlikta akies operacija. Aš likau kartu su juo. Kita grupės dalis tęsia kelionę. Turime finansinių problemų: automobilis "suryja" daug pinigų, tačiau jis mums labai reikalingas, ypatingai šiuo metu. Edvardas geriausiu atveju prisijungs po dviejų savaičių, bet vienu ar kitu atveju turės keliauti automobiliu bent du ar trys mėnesius.


GodaATGAL